Головна > Про виставку > Словник тепличника

Словник тепличника


Шановні фахівці з вирощування в закритому ґрунті зі стажем і початківці! Нижче подано терміни, якими найчастіше користуються постачальники та виробники технологій та обладнання для тепличної галузі. Даний словник допоможе вам прискорити комунікацію з постачальниками і полегшить взаєморозуміння між вами.

 

 1. Агроволокно-спанбонд (нетканий матеріал) з анти-УФ-обробкою, який використовується в якості покривного матеріалу. Пропускає повітря, сонячні промені і воду, але захищає від дощу, вітру, комах і птахів, допомагає створити відповідний для рослин мікроклімат.
 2. Арочна теплиця добре підходить для вирощування розсади, культивування теплолюбних рослин, вирощування квітів і для отримання раннього позасезонного врожаю. Арочні теплиці можуть мати і маленькі, й дуже великі габарити. Це забезпечує широку область їх застосування. Завдяки конструкції високорослі рослини можна вирощувати не тільки в центрі, а й неподалік від стін теплиці. Це забезпечується тим фактом, що арка йде практично вертикально вгору від самої основи, лише від середини стаючи дугоподібною. Враховуючи форму теплиці, ви можете не хвилюватися з приводу сходу снігу взимку, а також у зв'язку з сильними вітрами. Арочна конструкція дозволяє легко переносити негоди . У випадку необхідністі зміни положення теплиці її легко можна буде розібрати і зібрати на новому місці.
 3. Асиміляційне освітлення – штучне освітлення рослин у теплицях, яке використовується, щоб компенсувати різницю між потребою рослин в сонячному світлі і фактичним природним освітленням. Потреба в асиміляційному освітленні виникає в певних регіонах у зимовий час. Для доосвітлення існує спеціальне обладнання, спеціально розроблене і налаштоване під потреби рослин (температура, спектральний склад та інше).
 4. Біологічні засоби захисту рослин – прийоми захисту рослин від хвороб і шкідників, які використовують біологічні особливості шкідників і збудників хвороб. Наприклад, шкідників відволікають або відлякують іншими рослинами; розводять паразитів, які нешкідливі для людини і рослин, але знищують кладки шкідників; запилюють рослини біопрепаратами, які містять ворожі для збудників хвороб мікроорганізми.
 5. Геліосистема – пристрій для перетворення сонячного випромінювання в інші типи енергії для подальшого використання. У теплицях геліосистеми використовуються, в першу чергу, для обігріву, хоча отриману енергію можна спрямувати на будь-які потреби.
 6. Гербіциди – хімічні речовини, що застосовуються для знищення рослинності. Гербіциди поділяють на препарати суцільної і вибіркової дії. Препарати суцільної дії знищують всі види рослинності. Застосування такого виду хімічних препаратів актуально на території промислових об'єктів. Гербіциди вибіркової (селективної) дії застосовуються у боротьбі з бур'янами. Варто відзначити, що різниця між цими двома видами гербіцидів полягає в дозуванні. Багато гербіцидів селективної дії при підвищенні дози стають гербіцидами суцільної дії.
 7. Гібридний сорт – сорти, отримані шляхом схрещування спеціально відібраних батьків для отримання певних властивостей.
 8. Гідропоніка (системи вирощування на столах ) – спосіб вирощування рослин без ґрунту, при якому рослина живиться корінням у водному або твердому, але пористому, волого- і повітроємному середовищі, що сприяє диханню коренів. У живильне середовище порівняно часто (або постійно при краплинному методі ) додають розчин мінеральних солей, приготований за потребами конкретної рослини. Використання гідропонного методу вимагає спеціального обладнання і певних зусиль, але при правильному виконанні має суттєві переваги перед традиційним методом (урожайність, економія та інше).
 9. Десиканти – хімічні препарати, при впливі на рослину призводять до її зневоднення. Десиканти відносяться до групи пестицидів і в сільському господарстві застосовуються для підсушування рослин на корені перед збиранням. Оброблені десикантами рослини швидше дозрівають і підсихають, що, в свою чергу, полегшує машинне збирання врожаю.
 10. Захищений ґрунт – загальна назва технологій, призначених для захисту рослин від несприятливих природних умов. Сюди відносяться теплиці, парники, утеплений ґрунт (відкритий, але з підґрунтовим обігрівом) та інші захисні споруди (плівчасті укриття, індивідуальні ковпаки та інше).
 11. Зимовий сад – конструкція, яка на відміну від оранжереї несе більш декоративний і рекреаційний характер, тому часто обладнується для довгого проведення часу, а не для цілеспрямованого вирощування рослин (температура і вологість звичні для людини, а рослини є швидше декоративним елементом). Найчастіше зимові сади є частиною житлового будинку або громадської будівлі.
 12. Інсектициди – хімічні препарати для знищення шкідливих комах і черв'яків, їх личинок і яєць. Оскільки різні види комах уразливі до різних речовин, існує велика кількість різних інсектицидів зі специфічними сферами застосування.
 13. Іригаційна система. Стіл або бетонна підлога, яка наповнюється водою до необхідного рівня, і потім із затримкою, залишки розчину дренуються в баки зберігання дренажу.
 14. Іригація – забезпечення водою ділянок, які відчувають нестачу вологи. Оскільки вода – критичний для розвитку рослини ресурс, своєчасне забезпечення водою є обов'язковою умовою хорошого врожаю.
 15. Іригація необхідна для землеробства; штучний полив землі.
 16. Крапельне зрошення – метод поливу, при якому вода подається безпосередньо в прикореневу зону вирощуваних рослин регульованими малими порціями за допомогою дозаторів-крапельниць. Дозволяє отримати значну економію води та інших ресурсів (добрив, трудових витрат та енергії). Крапельне зрошення також дає інші переваги (більш ранній урожай, запобігання ерозії ґрунту, зменшення ймовірності поширення хвороб і бур'янів). Може використовуватися як в тепличному виробництві, так і у відкритому ґрунті.
 17. Касети для розсади – ємність для вирощування розсади у вигляді прямокутної форми з великою кількістю осередків. Осередки можуть бути різного розміру під різні рослини. Касети мають деякі переваги, через які і стали популярними (зручність при обслуговуванні та транспортуванні, легко створити сприятливі умови для розсади).
 18. Малооб'ємна технологія вирощування – технологія вирощування рослин в малих обсягах субстрату (наприклад, у горщиках). Ця технологія дозволяє економити ресурси (ґрунт, воду, добрива, електроенергію), але може пред'являти високі вимоги до догляду за рослинами.
 19. Міцелій (грибниця) – вегетативне тіло грибів (тобто основа тіла грибів; крім того, відповідає за харчування). Оскільки один із способів розмноження грибів – за допомогою міцелію, його продають для виробництва грибів як «саджанці». У правильних умовах міцелій починає розростатися, з'являються гриби.
 20. Мульчування – покриття поверхні ґрунту різними матеріалами (мульчею) , що допомагає захистити ґрунт від бур'янів, пересихання і ущільнення, регулювати водний і повітряний баланс і має інші позитивні ефекти. Матеріали можуть бути органічними (опале листя, скошена трава, тирса, компост) і неорганічними (гравій, камінь, покривні матеріали).
 21. Оранжереї (у вітчизняній практиці) – конструкції для вирощування рослин у спеціально створених кліматичних умовах, які використовуються в ботанічних садах і науково-дослідних установах. Від зимового саду оранжереї відрізняються строгою функціональністю і в більшості випадків вони не пристосовані для відпочинку.
 22. Органічні тепличні овочі – органічні овочі, вирощені в теплиці (без використання пестицидів, синтетичних добрив, регуляторів росту, використовуючи лише природні способи захисту рослин). Органічні овочі вважаються більш корисними і безпечними.
 23. Парники – різновид споруд для захисту рослин від природних погодних умов, які обігріваються за допомогою природних джерел: тепла сонячного світла та біопалива (на відміну від теплиць).
 24. Партенокарпічні гібриди – сорти, які здатні утворювати плоди без запилення. Ці сорти підходять для вирощування в захищеному ґрунті, куди утруднений доступ комах-запилювачів.
 25. Пікірування – прийом, який полягає в пересаджуванні рослин на тимчасове місце перед перенесенням на остаточне місце вирощування. Пікірування використовується для того, щоб розсадити сіянці і забезпечити їм потрібну площу для зростання. У деяких ситуаціях при пікіруванні вкорочують головний корінь рослини, що призводить до збільшення бічних коренів. Такі зміни кореневої системи можуть бути корисні при певних умовах (в силу клімату земля прогрівається неглибоко, важко забезпечити подачу корисних речовин на велику глибину, інше).
 26. Поліетиленова плівка – покривний матеріал, який використовується в теплицях і парниках. Пропускає світло, але повітро- і водонепроникна.
 27. Протруйники – хімічні препарати, які використовуються для передпосівної обробки насіння з метою уберегти сходи від хвороб, шкідників, грибків і бактерій. Протруйники насіння можуть бути як цільового призначення, так і комплексної дії.
 28. Регулятори росту – препарати, що стимулюють або гальмують процеси росту і розвитку рослини. Стимулятори використовуються для збільшення маси рослин і підвищення їх імунітету, спеціальні стимулятори можуть бути використані в ситуаціях, коли виникає потреба впливу на конкретну частину рослини (наприклад, коріння або плоди). Ретарданти сповільнюють ріст і обмін речовин – наприклад, якщо потрібно, щоб розсада не виросла занадто високою, урожай картоплі не проростає, а рослини підсохли перед збором врожаю (інгібітори, які підсушують рослини, називаються десикантами). При підвищених дозах інгібітори росту можуть діяти як гербіциди.
 29. Садовий центр – підприємство, яке займається озелененням, ландшафтним дизайном і розведенням рослин. Багато садових центрів продають саджанці і розсаду не тільки декоративних, але також овочевих і плодових рослин.
 30. Саджанці – молоді рослини, які використовуються для саджання (на відміну від сіянців). Багато рослин транспортуються і продаються у вигляді саджанців для подальшої саджання на новому місці.
 31. Світлокультура – вирощування рослин при контрольованому штучному освітленні або з додатковим доосвічуванням в нічні або денні години. Застосовується для раннього вирощування розсади, зимового вирощування овочевих культур і квіткових рослин, безперервної цілорічної селекції та насінництва рослин, а також при деяких фізіологічних дослідженнях.
 32. Світлопроникність – властивість матеріалів для світлових огорож пропускати пряме і розсіяне світло. Висока світлопроникність сприятливо впливає на розвиток рослин.
 33. Система вирощування на бетонній підлозі – це певний герметичний простір, що дозволяє наповнювати себе водою з наступним зливом дренажу.
 34. Система зашторювання є одним з елементів, який робить активний вплив на мікроклімат тепличного приміщення. Використання подібного механізму призводить до значної економії . За допомогою зашторювання можна регулювати рівень світла в приміщенні, показники температури, вологість і досягти економії тепла. Це забезпечується шляхом зменшення просочування теплової енергії через дах приміщення. Екран формується з тканини, що складається з поліестеру, який наскрізь переплетений стрічками алюмінієвої фольги. Термін служби полотна довгий, воно має властивості, які забезпечують багаторазове відкривання і закривання без появи деформацій. При цьому в складеному стані тінь від тканини мінімальна.
 35. Системи дозування (СО2) – системи подачі в теплиці вуглекислого газу (СО2), який рослини використовують при фотосинтезі для вироблення корисних речовин. Оскільки рівень СО2 в повітрі (тим більше, взимку в закритій теплиці) нижче, ніж оптимальний для росту рослин, подача додаткового вуглекислого газу дозволяє збільшити врожайність. Вуглекислий газ можна спеціально закуповувати в зрідженому вигляді або одержувати у вигляді продукту згоряння природного газу в котельні. Дивись також біологічні ЗЗР.
 36. Стільниковий полікарбонат – різновид пластику, що використовується для виготовлення теплиць. Стільниковий полікарбонат легший і міцніший за скло, а також істотно дешевший, що забезпечує йому високу популярність серед невеликих тепличних господарств.
 37. Засоби затінення теплиць – різні матеріали для захисту рослин від прямого сонячного світла і надмірного підвищення температури в теплиці. Зокрема, така потреба може виникнути при вирощуванні певних видів рослин або в особливо спекотну погоду. Для затінення теплиць використовують різні матеріали: спеціальну фарбу, тканину або неткані матеріали, сітку для затінення, спеціальні жалюзі, екрани та інше.
 38. Засоби захисту рослин (ЗЗР) – термін, який поєднує різноманітні прийоми, способи і технології захисту рослин від шкідників, але у вітчизняній практиці найчастіше зводиться до пестицидів (тобто хімічних засобів). Основні види пестицидів: інсектициди, гербіциди, фунгіциди, десиканти, протруйники.
 39. Субстрат – основа, на якій розвиваються рослини. Крім звичайного ґрунту, популярними субстратами є мінеральна вата, кокосовий (з переробленої шкірки кокосових горіхів) і торф'яні субстрати. Їх доцільно використовувати замість ґрунту через їх корисні характеристики (структура, здатність утримувати вологу і повітря та інші). Використовувати такі субстрати можна на ділянках різних розмірів (навіть в горщику) і в різних умовах (і в теплицях, і на відкритому повітрі).
 40. Теплиці – різновид споруд для захисту рослин від природних погодних умов, які оснащені штучними джерелами тепла (на відміну від парників).
 41. Тепличні конструкції Venlo – тип промислових скатних тепличних конструкцій зі скла або полікарбонату з основою з металу, розроблений компанією Venlo. Крім стандартних характеристик, ці теплиці ще відрізняються стійкістю до несприятливих погодних умов.
 42. Тунельна теплиця призначається для вирощування овочів на рівні землі, посаджених або безпосередньо в ґрунт, або в горщики та контейнери. Цей вид теплиці вважається найдешевшим. Він являє собою поліетиленову плівку, натягнуту на металеві дуги. Тунельні моделі досить легкі і транспортабельні, їх використовують на тих ділянках, де дотримується сівозміна культур. Двері забезпечують достатню вентиляцію, зокрема у великих теплицях, що відкриваються з обох кінців. Крім того, в деяких моделях передбачена можливість скачування бічних сторін.
 43. Добрива – речовини, що застосовуються для поліпшення живлення рослин, властивостей ґрунту, підвищення врожаїв. Їх ефект обумовлений тим, що дані речовини надають рослинам один або кілька дефіцитних хімічних компонентів, необхідних для їхнього нормального росту і розвитку. Залежно від хімічного складу і походження, виділяють органічні і мінеральні добрива.
 44. Фотоперіодичне освітлення – тип освітлення в теплицях, який передбачає використання штучного світла для зміни тривалості світлового дня у теплиці. Це дозволяє впливати на життєві процеси рослин і початок періоду цвітіння (рослини починають цвісти, коли сонячний день досягає певної тривалості).
 45.  Фотоселективні пігменти – пігменти, які певним чином взаємодіють з сонячними променями, вибірково пропускаючи або утримуючи різні частини спектру. Наприклад, у спеціальних фарбах або покривних матеріалах для захисту рослин у теплицях використовуються пігменти, які пропускають більше фотосинтетично активного випромінювання і утримують частину ближнього інфрачервоного випромінювання, що викликає підвищення температури.
 46. Фотосинтез – процес поглинання, перетворення та використання енергії квантів світла рослинами в різних реакціях, у тому числі перетворення вуглекислого газу в органічні речовини. Фотосинтез є життєво важливим для рослин процесом, оскільки отримані органічні речовини використовуються для росту і розвитку рослини.
 47. Фрігорозсада — спеціально підготована, викопана і заморожена розсада, яка має деякі переваги перед звичайною. Зокрема, можна регулювати цикли дозрівання, висаджуючи розсаду в різний час, розсада не чутлива до зимових заморозків, її легше транспортувати.
 48. Фунгіциди – хімічні засоби, призначені для лікування та профілактики захворювань рослин. Дана група препаратів успішно знищує і попереджає розвиток грибкових спор, а також бактерії, що є збудниками певних видів хвороб рослин.